znak wolnomularski
an official seal of Galileo Galilei Masonic Lodge
polish versionenglish versionspanish version

Loża

galileusz

Na W:. Bydgoszczy

Specyfika loży wolnomularskiej Galileusz (Wielki Wschód Polski)

Dnia 20 lutego, 2009 roku w ramach Wielkiego Wschodu Polski została erygowana nowa Loża Masońska o nazwie Galileusz.

Loża należy do masonerii nurtu romańskiego, zwanego też adogmatycznym bądź liberalnym. Oznacza to, że Loża Galileusz jest warsztatem mieszanym, przyjmującym zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Pracuje w Rycie Szkockim Dawnym i Uznanym. Warto dodać, że jest to pierwszy warsztat erygowany przez Wielki Wschód Polski (istniejące poza Galileuszem warsztaty zostały powołane jeszcze w ramach Wielkiego Wschodu Francji). Miejscem pracy nowego warsztatu jest Bydgoszcz, choć loża z przyczyn praktycznych czasowo pracuje w Toruniu oraz Grudziądzu, a posiedzenia odbywają się w weekendy.

W 2013 roku pod auspicjami Loży Galileusz powołano Trójkąt Wolnomularski Jan i Elżbieta Heweliusz, pracujący w Gdańsku. Trójkąt ten jest zalążkiem przyszłej loży trójmiejskiej.

Dlaczego GALILEUSZ?

Nazwa Galileusz – to symboliczne przejęcie myśli i spuścizny wielkiego humanisty. Ze spuścizny myśli Galileusza warto przytoczyć dwa ważne spostrzeżenia: Powyższe uwagi doskonale ilustrują to, co w przekazywaniu wiedzy wolnomularskiej jest najważniejsze. Wiedza masońska nie jest umiejscowiona w pamięci, ale w doświadczeniu i przeżyciu. Przytoczone powyżej słowa są jednocześnie wyjaśnieniem logiki procesu symbolicznego samorozwoju masona. W trakcie prac loży, nie przychodzimy słuchać światłych wykładów, nie przychodzimy dzielić się swoją wiedzą ucząc innych, przychodzimy po to, aby wspólną pracą uczyć się od siebie nawzajem. Życia, pokory, tolerancji.

Te wyjaśnienia pokazują, że inspiruje nas nie tylko szacunek dla wielkiego naukowca i humanisty, wielkiej jednostki, która zmieniła losy świata, ale także podziw dla człowieka, który żyjąc sto lat przed powstaniem współczesnej masonerii tak trafnie potrafił opisać jej sens i ducha, który chcemy kontynuować.

Drugim aspektem wyboru nazwy była historia myśli heliocentrycznej. Kopernik zmienił stare poglądy i stworzył teorię budowy Świata, a Galileusz przez swoją wiedzę i doświadczenie, użycie teleskopu potwierdził ją i umocnił. Tak samo symbolicznie my przez swoje wolnomularskie doświadczenie i wiedzę chcemy potwierdzać i umacniać wartości, które przez lata niebytu przechowała Wielka Loża Kopernik.

Wolnomularskie ideały

Hasło Loży to: WOLNOŚĆ – RÓWNOŚĆ – BRATERSTWO. Każdy z nas, zarówno w trakcie prac lożowych, jak i w życiu codziennym powinien być wierny tym zasadom, studiować je i czynnie rozwijać. Bycie masonem oznacza bowiem przede wszystkim bycie dobrym człowiekiem.